Apostil Onayı Uluslar arası Nitelikte

Yabancı Uyruklulara Çalışma İzni
17 Haziran 2020
Apostil Neden Gereklidir?
22 Haziran 2020

Apostil Onayı Uluslar arası Nitelikte

 

Apostil, yurt dışında kullanılacak olan herhangi bir belgenin noter ve kaymakamlıklar tarafından onaylanması işlemidir.  Bu işlem farklı kurumlar tarafından yapılamaz.  Sadece devletin vermiş olduğu yetkiler doğrultusunda firmalar aracılık yapabilir aynı zamanda yönlendirme yapabilirler. Apostil yapılacak belge mutlaka yeminli tercümanlar tarafından öncesinden tercüme edilmiş olmalıdır, aynı zamanda belgenin onaylatılacak noterin bağlı bulunmuş olduğu kaymakamlıklar tarafından özel mühürler ile tasdik edilmelidir. Bu işlem genellikle bir gün içerisinde halledilebilir. Apostil edilmiş evraklar gidilecek ülke konsolosluklarına teslim edilerek işlemler gerçekleştirilebilir. Apostil işlemlerini gerçekleştirmek için noterlerin ve kaymakamlıkların belirlemiş olduğu herhangi bir fiyat aralığı yoktur.  her noter kendi belirlediği ücret aralığında işlem yapar.

 

Apostil  Yapılan Evrakın Kullanım Yerleri

 

Apostil işlemi genellikle vekaletnameler, muvafakatnameler, diplomalar, evlilik cüzdanları, kimlik bilgileri ve doğum belgeleri gibi evraklar üzerinde  yapılmaktadır. Apostil yapılacak evrak mutlaka kişinin kendi başvurusu ile birlikte gerçekleştirilir, üçüncü şahıslar tarafından işlem yapılamaz. İşlem yapılan evrak kıymetli bir evrak olacağından saklama koşullarında  daha dikkatli olunmalıdır. İkametgah ve çalışma izle alacak olan yabancı uyruklu kişiler tarafından daha çok kullanılan apostil işlemi dünya üzerinde tüm ülkelerde geçerli olan bir işlemdir. Apostil 6 Ekim 1961 yılından beri tüm dünya üzerinde yapılan ve onaylanan bir hizmettir.

 

Apostil Yapılan Evrak Üzerinde Yazanlar

Apostil yapılacak evrak üzerinde muhakkak Fransızcadan kalma APOSTİLLE (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961) yazmalıdır. Daha sonrasında işlem yapılacak kişinin isim soy isim, o günün tarihi, tarafların ismi, unvanı gibi bilgiler bulunmalıdır. Bütün bu bilgiler kontrol edildikten sonra özel olarak tasarlanan mühür, belge üzerine vurularak işlem gerçekleştirilir. Yapılan bu işleme farklı sebeplerden dolayı şerh koyulabilir. Ve bu koyulan şarkı sadece koyan yetkili birim kaldırabilir. Adalet Komisyonu başkanlıkları, ağır ceza mahkemeleri, valilikler, hukuk işlemleri müdürlükleri ve kaymakamlıklar şerh  koyma yetkisine sahiptir. Bunun dışındaki hiçbir kurum apostil işlemlerine şerh koyamaz. Her türlü işlemlerin yürütülebilmesi ve detaylı olarak bilgi alınabilmesi için +90 533 519 89 49 numaralı telefonumuzu arayabilir işinde uzmanlaşmış arkadaşlarımız aracılığı ile işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicAzerbaijaniEnglishGermanRussianTurkishUzbek