Apostil Neden Gereklidir?

Apostil Onayı Uluslar arası Nitelikte
19 Haziran 2020

Apostil Diyip Geçmeyin

 

Apostil bir belgenin noter üzerinden kaymakamlıklarda onaylanması işlemidir. Aynı zamanda apostil işlemleri herhangi bir kıymetli evrak farklı ülkelerde de geçerli olduğunun ispatlanması adına yapılan bir işlemdir. Apostil işlemleri sadece noterler tarafından yapılır. Aynı zamanda noterin bağlı bulunmuş olduğu kaymakamlıklar tarafından da tasdik edilmelidir.  Bunun dışında yapılan tüm işlemler geçersiz sayılacaktır. Apostil işlemleri sırasında mutlaka yeminli tercümanlar tarafından belge kullanılacak ülke dilinde tercüme ettirilmelidir. Tercümesi yapılmamış belgeler muhtarlar ve kaymakamlıklar tarafından onaylanmamaktadır.

 

Apostil Neden Gereklidir?

 

Apostil işlemleri genellikle vatandaşlık almak isteyen ya da oturum izni almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan belgeleme türüdür. Bu işlem yabancı uyruklu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olabilecek oturum izinlerini ya da öğrencilerin geçici olarak aldıkları kısa süreli ikamet izinleri için de geçerli olur. Bu kıymetli evrağın apostil edilmesi genellikle kısa sürer. Daha sonrasında yapılacak başvurular, gerekli olan araştırmalar yapıldıktan sonrasına bağlı olacak şekilde 6 ay ile 24 ay arasında sonuçlanır. Bu işlem aşağıdaki belgelere yapılabilmektedir. Bunlar;

  • Her türlü eğitim belgeleri ve diplomalar,
  • Doğum belgeleri üzerine,
  • Doğum belgeleri üzerine,
  • Evlilik cüzdanları onayında,
  • Vekâletnameler üzerine ve muvafakatnameler gibi belgelerdir. Bu belgelerin üzerinde işlem yapılabilinir.

Apostil Şerhi Koyulması

 

Bazı durumlarda yetkili makamlar apostil yapılmış belgelerin üzerine şerh koyabilir. Bu makamları arasında Kaymakamlıklar, Valiler, Ağır Ceza Mahkemeleri ve Adalet Komisyonu Başkanlıkları bulunmaktadır.  Bunun dışında hiçbir firma ya da kurum apostil işlemini iptal edemez, geçersiz sayamaz.

 

Uluslararası Belge Niteliğindedir

 

Apostil yapılan belgeler genellikle kişisel bilgiler, idari belgeler ve noter senetleridir. Bunun dışındaki belgeler apostil yapılması için uygun değildir. Apostil edilmemiş evraklar yurt dışında kullanılamaz. Bu işlemleri aynı zamanda devletin yetki vermiş olduğu kurumlar tarafından da gerçekleştirebildiği bilinir. Belirli bir ücret karşılığında tüm bu işlemlerinize yetkili firmalara da yaptırabilirsiniz. Her türlü soru ve önerileriniz için +90 533 519 89 49 telefon numarasından bize ulaşabilir, apostil işlemleriniz için detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız kısa sürede çağrınızı  yanıtlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ArabicAzerbaijaniEnglishGermanRussianTurkishUzbek